Rezultate

Promovabilitate la sfârşitul anului şcolar 2016- 2017

Clasele I- IV: 100%
Clasele V- VIII:  97,85%
La nivelul școlii: 98,84%
La Evaluarea Națională clasa a VIII-a:
Lb. şi lit. Română: 82,60% ( Școala Păuca- 92,85%; Școala Bogatu- 66,66% )
Matematică: 36,84% ( Școala Păuca-57,14%; Școala Bogatu- 11,11% )

Procentul de promovabilitate privind media la Evaluarea Naţională- 65,21%

               Şcoala Păuca  –  78,57%,   Şcoala Bogatu –  44,44%

 

Premii în anul școlar 2016-2017

 

Festivalul Județean de Folclor „ Moștenire din Bătrâni ” – Avrig 

    Locul I- Dancu Diana-Maria, secțiunea soliști vocali

 

Concursul Național de Reviste Școlare „ Tărâmul cuvintelor ”– Focșani

     Premiul special- Revista școlii Păuca „ Floare de colț ”

 

Concursul Regional de creație plastică „ Visul Copilăriei ”– Mediaș

     Locul I- Dancu Diana-Maria, secțiunea desen

     Locul II- Ciorogar Dana, secțiunea grafică

 

Expoziția Interdisciplinară „ România Copiilor ” ( Palatul Național al Copiilor București)

     Mențiune- Dancu Diana-Maria, secțiunea desen

                        – Dancu Tania-Doinița, secțiunea desen

    Premiul pentru originalitate- Hutter Markus, secțiunea desen

 

Concursul Național cultural-artistic „ Nihl sine dio ”– Craiova

     Locul III- Dancu Tania-Doinița, secțiunea pictură

 

Olimpiada de matematică a satelor sibiene 

     Locul III- Popa Flavia-Valeria

     Mențiune- Bera Liviu

 

Concursul Național de Reviste școlare – faza județeană

    Mențiune- Revista școlii

 

Turneul de fotbal- faza pe zonă- Șura Mică

    Locul II- echipele de fotbal fete și băieți

 

Concursul Național de creație artistico-plastică „ Așa a fost la Unire ”- Brăila

    Locul I- Dancu Tania-Doinița, secțiunea desen

    Locul II- Ciorogar Dana, secțiunea desen

    Locul III- Micu Georgiana, secțiunea desen

    Mențiune- Dancu Diana-Maria, secțiunea desen

 

 Concursul Național „ Unirea Principatelor Române! ”– Girov ( Neamț )

    Locul I- Dancu Tania-Doinița, secțiunea desen

    Locul I- Dancu Diana-Maria, secțiunea desen

    Locul II- Ciorogar Dana, secțiunea grafică

    Locul III- Șoaita Raluca, secțiunea desen

 

Concursul Interjudețean  „ 98 de ani de la proclamarea Marii Uniri  ”– Turnu Măgurele

     Locul I- Popa Sonia, secțiunea referate

     Locul II- Gligor Eliza,secțiunea referate

     Mențiune- Dancu Tania-Doinița, secțiunea pictură

                        – Vezan Ioana, secțiunea referate

     Premiul special- Damian Daniela, secțiunea referate

 

Concursul Interjudețean „ Winter, a magic season ”– Vrancea

    Locul II- Dancu Tania- Doinița, secțiunea compuneri în lb. engleză

 

Concursul Internațional de creație plastică „ Magia Toamnei ”– Timișoara

      Locul II- Dancu Tania-Doinița, secțiunea pictură

      Locul III- Hutter Tobias, secțiunea pictură

      Mențiune- Vezan Ionuț, secțiunea desen

 

Concursul Regional de creație plastică „ Culorile Toamnei ”– Pitești

      Locul III- Hutter Tobias, secțiunea pictură

 

Premii în anul școlar 2015-2016

 

Festivalul Județean de Folclor „ Moștenire din Bătrâni ” ( Avrig )

Locul I- Dancu Diana-Maria, secțiunea soliști vocali

 

Olimpiada de „ Meșteșuguri artistice tradiționale ”– faza județeană

Locul III- Micu Georgiana,  secțiunea pictură pe sticlă

                    – Șoaită Raluca, secțiunea pictură pe sticlă

 

Concursul Național de Reviste școlare – faza județeană

Locul III- Revista școlii

 

Concursul Județean de creație literară  „ Ramuri  ” ( Mediaș )

Mențiune – Popa Nicușor, secțiunea poezie

 

Concursul Interjudețean de Reviste școlare „ Gânduri de adolescent ” ( Timișoara )

Locul III- Revista școlii

 

Concursul Interjudețean „ Tradiție, moștenire și simțire românească ” ( Oradea )

Locul I- Echipa de dansuri populare Grădinița Presaca

 Locul II- Echipa de dansuri populare Școala Presaca ( clasele II-III )

Locul IIIEchipa de călușari de la Grădinița Presaca

 

Concursul Național de eseuri și „ public speaking ” ( Alba-Iulia )

Mențiune Dancu Diana-Maria

 

Concursul Interjudețean „ Winter, a magic season ”– Vrancea

Locul I- Dancu Diana- Maria, secțiunea eseu
             – Gligor Eliza, secțiunea desen
             – Gligor Adelina, secțiunea eseu
             – Dancu Tania-Doinița, secțiunea desen
Locul II- Vezan Andreea, secțiunea desen
               – Micu Georgiana, secțiunea desen
               – Popa Alexandra, secțiunea desen
Locul III- Joarză Andreea, secțiunea desen
                 – Bera Liviu, secțiunea desen

Concursul Internațional de Reviste școlare „ Tinerețe și jurnalism ” (  Șeitin- Arad )

Premiul de fidelitate – Revista școlii

 

Expoziția Interdisciplinară „ România Copiilor ” ( Palatul Național al Copiilor București)

Locul I- Tomuța Cosmin, secțiunea creație plastică

Locul II- Dancu Tania-Doinița, secțiunea creație plastică

                  – Furdui Diana, secțiunea creație plastică

Locul III- Hususan Andreea, secțiunea creație plastică

                    – Gligor Adelina, secțiunea creație plastică

Mențiune- David Anca, secțiunea creație plastică

                      – Natea Andreea, secțiunea creație plastică

                      – Tolciu Andreea, secțiunea creație plastică

                      – Barb Andrei, secțiunea creație plastică

                      – Sîrbu Raluca, secțiunea creație plastică

 

Concursul Național de creație plastică „ Sunt mândru că-s român! ” ( Bacău )

Locul IIDancu Diana-Maria, secțiunea desen

Mențiune Tolciu Andreea, secțiunea desen.

 

Concursul Național de Meșteșuguri artistice „ Bucuria Primăverii- Bucuria Învierii ”  (Clubul Copiilor Săbăoani ) 

Locul I- Dancu Tania-Doinița, secțiunea literatură

                – Ogner Claudiu, secțiunea literatură

Locul IIMiclea Crina, secțiunea literatură

                  – Popa Nicușor, secțiunea literatură

Locul III- Bunescu Adriana, secțiunea literatură

                    – Dicoi Lucreția, secțiunea literatură

                     – Dancu Diana-Maria, secțiunea literatură

 

Campionatul de fotbal, faza pe zonă- Șura Mică

Locul I echipa de fete 

Locul II echipa de băieți

 

Concursul Național de creație plastică „ Magia iernii ” ( Neamț )

 Locul I- Dancu Tania-Doinița, secțiunea desen

                 – Vezan Ionuț, secțiunea colaj

                 – Barb Andrei, secțiunea colaj

Locul II- Vezan Andreea, secțiunea desen

                 – Scheau Raluca, secțiunea colaj 

Locul III- Sârbu Raluca, secțiunea desen

                   – Sârbu Ioana, secțiunea desen

                  – Boabeș Anamaria, secțiunea desen

                  – Hűtter Markus, secțiunea colaj

 

Concursul Regional de creație artistico – plastică „Timp și anotimp – Armonii de toamnă” ( Călărași )

     Locul IDancu Tania-Doinița, secțiunea pictură

     Locul II- Popa Alexandra, secțiunea pictură

                         Popa Flavia, secțiunea pictură

                          Bera Liviu, secțiunea pictură

      Locul III- Pop Ilie, secțiunea desen

                           Natea Andreea, secțiunea desen

                           Răulea Cristian, secțiunea colaj

                           Hűtter Tobias, secțiunea desen

                           Natea Nicoleta, secțiunea colaj

 

Concursul Internațional de  fantezie și îndemânare „ Culorile Toamnei ”– Lipova

     Locul III- David Anca, secțiunea desen

 

Premii în anul școlar 2014-2015

 

Festivalul Național  de Folclor „ La Porțile Apusenilor ” Alba-Iulia

        Locul III- Dancu Diana-Maria, secțiunea soliști vocali

 

Festivalul Județean de Folclor „ Moștenire din Bătrâni ”- Avrig

        Locul I- Dancu Diana-Maria, secțiunea soliști vocali

        Locul I- Grupul vocal

 

Concursul Interjudețean „ Cunoașterea și promovarea obiceiurilor și tradițiilor românești ”– Vrancea

    Locul I- Rotar Maria, secțiunea creație literară

                    – Comăniciu Alexandru, secțiunea creație literară

                    – David Anca, secțiunea creație literară

                    – Vezan Georgiana, secțiunea creație literară

                   – Șoaita Raluca, secțiunea meșteșuguri tradiționale

    Locul II- Dicoi Nicoleta, secțiunea creație literară

 

Concursul Internațional de Reviste școlare „ Tinerețe și jurnalism ”– Arad

    Locul III- Revista Școlii Gimnaziale Păuca „ Floare de colț ”

 

Concursul Național de creație literară „ Eternul Eminescu ”- Palatul Copiilor Pitești

    Locul II- Revista Școlii Păuca „ Floare de colț ”

Rotar Maria, secțiunea poezie

    Locul III- Micu Georgiana, secțiunea proză

    Mențiune- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

 

Concursul Regional „ Eminescu- Sfântul preocupat la ghiersului românesc ”– Lupeni

    Locul I- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

    Locul II- Micu Georgiana, secțiunea eseu

    Locul III- Rotar Maria, secțiunea poezie

 

Concursul Național de Reviste școlare și jurnalistică, etapa județeană

Mențiune- Revista Școlii Păuca „ Floare de colț ”

 

Concursul Național „ Tinere Condeie ”, etapa județeană

    Locul II- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

    Locul III- Rotar Maria, secțiunea poezie

 

Concursul  Internațional de Meșteșuguri Tradiționale  „ Mâini de aur ”– Clubul Copiilor Huedin

    Locul III- Șoaita Raluca, secțiunea pictură pe sticlă

 

Olimpiada „ Meșteșuguri Artistice Tradiționale ”, faza județeană

    Locul III- Șoaita Raluca, secțiunea icoane pictate pe sticlă

                       – Comăniciu Alexandru, secțiunea icoane pictate pe sticlă

                      – Rotar Maria, secțiunea icoane pictate pe sticlă

 

Proiectul Național Educativ „ Cinste eroilor ”– Tg. Neamț

    Mențiune- Joarză Ioana, secțiunea eseu

                        – Joarză Raluca, secțiunea eseu

                        – Popa EmanoelaDragoș Raluca,  secțiunea eseu

                        – Popa Sonia, secțiunea eseu

 

Concursul Național  de creație literară „ Ionel Teodoreanu ” – Dumești (Iași )

        Premiu special- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

        Premiu special- Rotar Maria, secțiunea poezie

 

Concursul  Internațional „ Martori la tradiție ”– Constanța

    Mențiune- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

 

Concursul Național de Meșteșuguri artistice „ Bucuria Primăverii- Bucuria Învierii  ”– Clubul Copiilor Săbăoani

    Locul II- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

    Locul I- Rotar Maria, secțiunea poezie

 

Concursul Național de creație artistico-plastică „ Așa a fost la Unire ”- Brăila

    Locul II- Comăniciu Alexandru, secțiunea desen

                       – Dancu Vasile, secțiunea desen

    Locul III- Tolciu Andreea, secțiunea desen

                       – Sârbu Ioana, secțiunea desen

                      – Natea Nicoleta, secțiunea desen

                      – Gândilă Sara, secțiunea desen

      Mențiune- Rotar Maria, secțiunea desen

                            – Natea Adela, secțiunea desen

                            – Boabeș Daniela, secțiunea desen

 

Expoziția Concursul Internațional „ Once upon a December ” ( Cluj Napoca )

    Locul I- Vezan Georgiana, secțiunea felicitări

    Locul III- Gligor Adelina, secțiunea felicitări

 

Concursul Național Interdisciplinar „ Bucuria Crăciunului ” ( Palatul Copiilor București)

  Locul I- Vezan Andreea, secțiunea desen

                   – Gândilă Sara, secțiunea desen

Locul II- Dancu Diana– Maria, secțiunea desen

 Gligor Adelina, secțiunea desen

Locul III- Dancu Tania-Doinița, secțiunea desen

                    – Gusan Adela, secțiunea desen

 

Concursul Interjudețean  de creație literară și plastică   96 de ani de la proclamarea MARII UNIRI ” ( Clubul Copiilor Turnu Măgurele )

Locul IIJoarză Ioana, secțiunea eseu

Locul III- Comăniciu Alexandru, secțiunea desen

                    – Vezan Andreea, secțiunea desen

 

Concursul Național de reviste școlare „ Mihai  Eminescu ” – Brăila

    Locul IIRevista „ Floare de colț ” 

 

Concursul Zonal de Cros- Loamneș

    Locul I – Burdușel Răzvan– clasele VII-VIII

    Locul III- Șoaită Raluca- clasele V-VI

    Mențiuni- Olaru Iulia, Miclea Alondra și Popa Sonia 

 

Turneul Zonal de fotbal – Ocna Sibiului

    Echipa de fotbal băieți Locul III

    Burdușel Răzvan cel ai bun jucător al turneului

 

Premii în anul școlar 2013-2014

 

 Festivalul Județean de Folclor „ Moștenire din Bătrâni ”– Avrig

    Locul I- Dancu Diana- Maria, secțiunea soliști vocali

    Locul II- Grupul vocal

    Locul III- Vintilă Andreea, secțiunea soliști vocali

                        – Micu Ionela, Micu Iuliana, secțiunea duet

 

Concursul Național de creație „ Bucuria Primăverii ”– Cluj

    Locul I- Sîrbu Ioana, secțiunea pictură și secțiunea felicitări

                     Natea Dănuț, secțiunea pictură

                     Hususan Radu, secțiunea felicitări

      Locul II- Barb Andrei, secțiunea pictură

                          Vezan Ionuț, secțiunea colaj

      Locul III- Gândilă Sara, secțiunea colaj

                           Boabeș Anamaria, secțiunea colaj

 

Concursul Național de creație literară „ Eternul Eminescu ”– Pitești

 Locul II- Șoroștinean Florin, secțiunea poezie

 Locul III- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

                    – Natea Lavinia, secțiunea proză

                    – Pop Ioana-Cornelia, secțiunea eseu

 

Concursul Național „ Tinere condeie ”– Faza județeană ( Sibiu )

Locul III- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

 

Concursul Național de creație literară „ Ionel Teodoreanu ”– Dumești/Iași

Premiul special- Rotar Maria, secțiunea poezie

Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

 

Concursul Național de artă și creație literară „ Primăvara/Spring ”– Tg. Mureș

 Locul I- Comăniciu Alexandru, secțiunea felicitări în lb. engleză

Locul II- Popa Emanoela, secțiunea mărțișoare

                   – Micu Andreea, secțiunea mărțișoare

Locul III- Ciorogar Dana, secțiunea mărțișoare

                       – Vezan Ioana, secțiunea mărțișoare

Mențiune- Șoaită Ovidiu, secțiunea felicitări în lb. engleză

 

Concursul Național de creații artisctico- plastice „ Așa a fost la Unire ” – Brăila

Locul I- Comăniciu Alexandru, secțiunea creații artistico-plastice

Joarză Ioana, secțiunea creații artistico-plastice

Pop Anamaria, secțiunea creații artistico-plastice

Locul II- Rotar Maria, secțiunea creații artistico-plastice

Locul III- Dancu Diana- Maria, secțiunea creații artistico-plastice

Dragoș Raluca, secțiunea creații artistico-plastice

 

Concursul Național de creație literară  „ Mircea Sântimbreanu ” – București

    Mențiune- Rotar Maria, secțiunea poezie

 

Concursul Național  „ Să nu ne uităm eroii! ”, Oficiul Național pentru Cultul Eroilor

   Locul III- Popa Emanoela

 

Olimpiada Județeană „ Meșteșuguri artistice tradiționale ”– Sibiu

Mențiune- Comăniciu Alexandru, secțiunea pictat icoane pe sticlă

                          Rotar Maria, secțiunea pictat icoane pe sticlă

                          Șoaită Raluca, secțiunea pictat icoane pe sticlă

 

Concursul Național de creație literară „ Excelenței sale, cartea ”– Mangalia

    Locul II- Rotar Maria, secțiunea poezie

    Mențiune- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

 

Concursul Regional de creație literară și plastică  „ Hristos Se naște, slăviți-L ” – Cluj- Napoca

    Locul I- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

    Locul II- Sârbu Daniela, secțiunea poezie

                         Micu Ionela, secțiunea poezie

                         Șoroștinean Florin, secțiunea poezie

Locul III- Rotar Maria, secțiunea poezie

                        Pop Ioan- Cornelia, secțiunea poezie

                        Precup Alin, secțiunea poezie

Mențiune – Pop Ana- Maria, secțiunea poezie

                           Vezan Georgiana, secțiunea poezie

                           Vezan Ioana, secțiunea poezie

                          Popa Emanoela, secțiunea eseu

 

Concursul Internațional de creație literară și plastică „ Martor la tradiții ” – Mangalia

    Mențiune- Comăniciu Alexandru, secțiunea creație literară

                              Rotar Maria, secțiunea creație literară

                             Șoroștinean Florin, secțiunea creație literară

                            Joarză Ioana, secțiunea creație literară

                          Vezan Ioana, secțiunea creație literară

 

Expoziția- Concurs de creație plastică  „ Once upon a December  ”- Cluj Napoca

   Locul I- Joarză Ioana

   Locul II- Comăniciu Alexandru

   Mențiune- Pop Ioana

                             Vezan Ioana

                              Șoaită Raluca

 

Concursul Național de creație literară și plastică  „ Bradul în spiritul copilăriei ”- Sîntana de Mureș

   Locul I- Comăniciu Alexanndru, secțiunea poezie și pictură

   Locul II- Rotar Maria, secțiunea poezie

                         Șoroștinean Florin, secțiunea poezie

   Locul III- Dancu Diana- Maria, secțiunea desen

                            Dancu Tania- Doinița, secțiunea desen

                           Joarză Ioana, secțiunea desen

                           Dragoș Raluca, secțiunea desen

    Mențiune- Popa Sonia, secțiunea desen

                              Gligor Eliza, secțiunea desen

                      

Concursul Interjudețean de creație literară și plastică „ Marea Taină a Nașterii Domnului ”- Tomșani (Vâlcea)

Locul I- Micu Ionela,  secțiunea creație literară

                   Pop Ionela- Cornelia, secțiunea creație literară

Locul II- Micu Iuliana, secțiunea creații plastice

                     Gligor Adelina, secțiunea creații plastice

Vezan Ioana, secțiunea creații plastice

   Locul III- Sârbu Daniela, secțiunea creații literare

 

Concursul Naţional  „ Să nu ne uităm eroii! ”, Oficiul Național pentru Cultul Eroilor

   Locul III- Gligor Adelina

 

Concursul Interjudețean „ Tărâmul poveștilor lui Hans Christian Andersen ”– Găgești ( Vrancea )

   Locul II- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

Locul III- Dancu Tania- Doinița, secțiunea desen

 

Festivalul  Internațional de Folclor   „ Gugulan cu car cu mere”- Caransebeș

    Locul III- Dancu Diana- Maria, secțiunea soliști vocali

 

Concursul Interjudețean Interdisciplinar de creație literară și plastică  „ Toamna, feerie de culori ”- Motru

    Locul I- Dancu Diana- Maria, secțiunea pictură

                        Dancu Tania- Doinița, secțiunea colaj

                        Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

                        Vezan Ionuț, secțiunea desen

   Locul II- Șoroștinean Florin, secțiunea poezie

                         Cinezan Ana- Maria, secțiunea poezie

                         Sârbu Ioana, secțiunea desen

                         Hutter Markus, secțiunea desen

                        Sârbu Raluca, secțiunea desen

   Locul III- Gândilă Sara, secțiunea desen

 

Proiectul Național „ Artă și imaginație- aplicații cu materiale din natură ” , Școala Răucești- Neamț

   Locul I- Șoaită Raluca

   Locul III- Ciurar Larisa

                           David Anca

   Locul II- prof. Tili Dana

 

Campionatul  Zonal de fotbal- Șura Mică

Locul III- Echipa de fotbal băieți

   Natea Nicolae, cel mai bun portar al competiției

 

Concursul Zonal de cros – Loamneș

   Locul I- Tolciu Andreea, clasele V-VI

   Locul II- Prodea Ioana, clasele V-VI

   Locul III- Schiau Daniel, clasele VII-VIII

   Mențiune- Tolciu Adela, Burdușel Răzvan, Burdușel Darius, Gligor Adelina, Pop Ioana

 

  Premii în anul școlar 2012- 2013

 

Concursul Național de Teatru școlar „ Minigong ”- Clubul Copiilor Hunedoara

   Locul II- Trupa de teatru de la Școala Presaca, clasa a II-a, secțiunea scenete

   Locul III- Trupa de teatru de la Școala Presaca, clasa pregătitoare, secțiunea scenete

   Locul III- Trupa de teatru de la Grădinița Presaca, grupa mare, secțiunea scenete

 

Concursul Național Interdisciplinar „ Titu Maiorescu ”- Craiova

    Locul II- Dragoș Raluca, secțiunea eseu

    Locul III- Comăniciu Alexandru, secțiunea eseu

 

Concursul Școlar Județean de Cultură și Educație istorică „ Să nu ne uităm eroii! ”- Sibiu

   Premiu special- Joarză Raluca, secțiunea eseu istoric memorialistic

 

Concursul Național „ România- locuri minunate ”– Alba-Iulia

   Locul II- Tolciu Adela- Pop Ioana, secțiunea Power- Point

   Locul III- Micu Iuliana, secțiunea Power- Point

 

Concursul Național de creații literare și plastice „ Bucuriile Sărbătorilor de Paște ”– Caracal

   Locul I- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

   Locul II- Dancu Diana- Maria, secțiunea creații plastice

                      Rotar Maria- Simona, secțiunea poezie

   Locul III- Dancu Tania- Doinița, secțiunea creații plastice

                        Joarză Ioana, secțiunea creații plastice

                        Șoroștinean Florin, secțiunea poezie

 

Concursul Național „ Eternul Eminescu ”– Palatul Copiilor Pitești

   Mențiune- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

   Premiul special- Șoroștinen Florin, secțiunea poezie

                                     Rotar Maria- Simona, secțiunea poezie

 

Concursul Interjudețean „ 9 Mai- Ziua Românilor europeni ”- Turnu Măgurele

   Locul I- Micu Ioan, secțiunea eseu

   Locul II- Hususan Diana, secțiunea eseu

 

Festivalul Județean de Folcolor pentru Tineret „ Moștenire din Bătrâni ” – Avrig

    Locul I- Dancu Diana- Maria, secțiunea soliști vocali 

    Locul II- Micu Ioan, secțiunea soliști instrumentiști

    Locul II- Grupul vocal mixt

 

Concursul Național  de creație literară „ Ionel Teodoreanu ” Dumești  ( Iași  )

    Premiul special- Comăniciu Alexandru și Rotar Maria, secțiunea poezie

 

Concursul Național „ În lumea poveștilor lui Creangă  ” ( Beclean )

   Mențiune- Dragoș Raluca, secțiunea creații plastice

 

Concursul Național „ Așa a fost la Unire ” ( Brăila )

    Locul I- Șoaită Ovidiu, secțiunea creații artistico- plastice

    Locul II- Comăniciu Alexandru, secțiunea creații artistico- plastice

                    – Joarză Ioana, secțiunea creații artistico- plastice

                    – Dragoș Raluca, secțiunea creații artistico- plastice

    Mențiune- Oltean Daniel, secțiunea creații artistico- plastice

    Locul I- Montajul literar al Școlii Gimnaziale Păuca, îndr. prof. Dancu   Dragomir și inst. Natea Monica 

    Locul I- Prof. Dancu Dragomir, secțiunea Power- Point

 

Concursul Național „ Călători prin tradiții ” Constanța

    Locul II- Dancu Diana- Maria, secțiunea interpretare artistică

    Locul III- Echipa de dansuri populare, Școala Presaca

 

Concursul Național de Reviste școlare- Etapa Județeană

    Mențiune– Revista școlii „ Floare de colț ”

 

Concursul Național „ Tinere condeie ”- Etapa Județeană

    Locul III- Șoroștinean Florin, secțiunea poezie

    Mențiune- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

 

Cupa Școlii Gimnaziale nr. 1 Sibiu- Fotbal

    Locul II- Echipa de fotbal băieți

 

Concursul Regional „ Eminescu în durata eternă ” ( Vrancea )

    Locul II- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie

                      Micu Iuliana, secțiunea eseu

                      Kutter Phliph, secțiunea desen

    Locul III- Dancu Diana- Maria, secțiunea desen

 

Concursul Naţional „Ștefan cel Mare și Sfânt- simbol al existenței noastre creștine” ( Suceava )

     Locul I- Tolciu Adela, secțiunea eseu;

    Locul II- Micu Ioan, secțiunea eseu;

                    Micu Ionela și Micu Iuliana, secțiunea power- point.
Concursul Naţional „Să nu ne uităm eroii! ”, Oficiul Național pentru Cultul Eroilor

    Locul I- Schiau Daniel;


Expoziția- concurs național de reviste școlare ” Esentze ” ( Bistrița )

    Mențiune- Revista școlii „ Floare de colț ”


Concursul Național de creație literară, Brăila

    Locul I- Comăniciu  Alexandru, secțiunea  poezie;

 

Proiectul Național „ Olimpiada Cunoașterii ”

Locul III- Comăniciu  Alexandru,  Lb. și lit. română;
Concursul  Național „ Crăciunul  pe  meleagurile  noastre ” ( Timișoara )

    Locul II- Șoroștinean Florin, secțiunea poezie;

    Locul III- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie;
Proiectul „ Artă și imaginație- aplicații cu materiale din natură”  ( Neamț )

    Locul I- Șoaită  Raluca, secțiunea colaj

    Locul II-  Rotar  Maria, Prodea  Ionuț, secțiunea colaj;   

    Locul III-  David  Anca, secțiunea colaj

    Mențiune-  Dicoi Nicoleta, secțiunea colaj

 

Concursul judeţean de istorie  „ Holocaustul între comemorare și educație ”,Șc. Gim.  nr. 18  Sibiu

    Locul III-Tolciu Adela;

    Mențiune- Schiau Daniel.

 

Concursul  Județean  de  creație  plastică „ Muguri de lumină ”,  Școala  nr.  1  Sibiu,
Mențiuni  speciale  din  partea juriului- Șoaită  Ovidiu, Comăniciu  Alexandru
( Școala Bogatu ).

 

Concursul Zonal de cros, Loamneș

    Locul I- Burdușel Răzvan și Sârbu Nicoleta;

    Locul II- Boabeș Daniel;

    Locul III- Tolciu Adela.

 

Concursul Zonal de fotbal, Șura Mică

    Loc  III- echipa de fotbal băieți.

 

Anul şcolar 2011- 2012

Literatură

     Concursul Interjudețean „ Eternul Eminescu ” ( Pitești )
Locul II- Comăniciu Alexandru, secțiunea poezie;

Mențiune- Șoroștinean Florin, poezie;
Premiul Special- Tolciu Adela, proză;

                      Șoroștinean Florin, poezie.
Concursul Național de creație literară și plastică „ Sărbătoarea cuvântului  ” ( București )
    Mențiune- Micu Ionuț, secțiunea eseu;

    Joarză Ioana, secțiunea eseu.

 

Concursul Regional „ Eminescu în durata eternă ” ( Vrancea )

Locul II- Micu Delia, secțiunea eseu;

Locul III- Hususan Andreea, creație plastică;
Mențiune- Dancu Diana- Maria ( Școala Presaca), creație plastică;

        Joarză Ioana, creație plastică.
Concursul Național de creație literară și plastică ” Domn, Domn să-nălțăm  ” ( Oradea )
Locul II- Șoaită Ovidiu ( Școala Bogatu ), secțiunea pictură pe sticlă;
Locul III- Micu Cătălina, power-point;

             Șoroștinean Florin ( Școala Bogatu ), creație literară;
Mențiune- Micu Ionuț, creație literară.

Istorie

     Concursul Naţional „ Ștefan cel Mare și Sfânt- simbol al existenței noastre creștine ” ( Suceava )

Locul I- Micu Cătălina, secțiunea power- point;

Locul II- Micu Delia, secțiunea power- point;

Mențiune- Natea Alina, secțiunea eseuri;

           Micu Ioan, secțiunea eseuri.
Concursul Naţional „ Să nu ne uităm eroii! ”, organizat de Oficiul Național pentru Cultul Eroilor

Locul I- Micu Cornel;

Locul II- Gligor Denisa; 

 Locul III- Gusan Ștefan.

 

    Concursul Național „ O altfel de istorie ”  ( Neamț )

Locul II- Comăniciu Alexandru, Șoaită Ovidiu (Școala Bogatu), Joarză Simona, Micu Iuliana la secțiunea pictură cu caracter istoric.
Locul III- Comăniciu Andrei,  la secțiunea cercetări de istorie orală;

          Tolciu Adela, secțiunea pictură cu caracter istoric.
Concursul Interjudețean ” 9 Mai- Ziua Românilor europeni ” ( Turnu Măgurele )
Locul II- Micu Cătălina, prezentare power-point;

Locul III- Micu Delia, prezentare power-point.

 

Concursul Judeţene de  istorie „ Continuitate şi unitate în spaţiul românesc”, Şcoala nr. 1 Sibiu

Mențiune- echipajul Școlii Păuca;

 

Concursul Judeţene de  istorie „ Holocaustul între comemorare și educație ” Școala nr. 18  Sibiu

Mențiune- echipajul Școlii Păuca.

 

   Creație plastică

     Olimpiada Meșteșugurilor Tradiționale, ( Sibiu )
Locul III- Șoaită Ovidiu, secțiunea pictură pe sticlă;

          Comăniciu Alexandru, secțiunea pictură pe sticlă.

 

Concursul Național „ Așa a fost la Unire ”, ( Brăila )

Locul I- Damian Daniela, creație plastică;

          Trupa de montajul literar a școlii Păuca;
Locul II- Tolciu Andreea, creație plastică; 
Locul III- Pop Ioana, creație plastică;

                 Vezan Ioana, creație plastică;
Mențiune- Tolciu Adela, creație plastică;

                  Micu Ionela, creație plastică.

 

Concursul Regional de Desene „ Eroi din basmele populare românești ” ( Huedin )
Locul III-  Hususan Narcis, desen;
Concursul Național „ De la suflet la suflet, Sf. Sărbători …” ( Dorohoi )
Locul III- Pop Cornelia, secțiunea pictură;
     Concursul județean de creație plastică „ Muguri de lumină  ”,  Școala nr. 1 Sibiu

Premii speciale din parte juriului- Șoaită Ovidiu, Comăniciu Alexandru ( Școala  Bogatu );

                                Micu  Ionela, Micu  Iuliana  și  Natea  Lavinia ( Șc. Păuca ).

 

   Teatru

     Festivalul  Franc- Fest „ Le Petit Prince ” ( Sibiu )  

Premiul pentru cea mai bună regie- trupa  de  teatru   a  Școlii  Păuca.

 

   Cultură generală

Concursurile  Naţionale  Eurojunior

Locuri I-  Dancu Diana- Maria, clasa I- Școala Presaca;

              Joarză Bianca, clasa I- Școala Presaca.

Mențiune- Cozma Anamaria, Joarză Andreea, Solomon Robert, Ciorogariu Dana, Popa  Sonia, Joarză  Răzvan- Școala  Presaca;

           Dancu  Vasile, Berea  Raul, Gligor  Adelina, Vezan Georgiana- Școala Păuca.


     Concursurile  Naţionale Proeducaţia ”

MenţiuneHususan  Andreea, clasa I- Şcoala  Păuca;

             Dancu  Diana-  Maria, clasa  I- Şcoala  Presaca;

Menţiune  specialăDamian  Rebeca, clasa I, Școala Păuca. 

 

   Reviste școlare                                                                                                          

     Concursul Interjudețean de reviste școlare „ Esentze ” ( Bistrița )
Mențiune-  Revista școlii  ” Floarea de colț ”;

 

Folclor

     Concursul Interjudețean „ Cânt, joc și voie bună la cumpăna dintre ani ” ( Săcele )
Locul I- Dancu Diana- Maria- secțiunea folclor muzical;

             Duetul– Micu Iuliana, Micu Ionela,  folcor muzical;

             Micu Ionuț,  fluier;

            Echipa dansuri populare;

            Grupul vocal;

            Echipa de fluierași;

            Echipa de dansuri populare de la Grădinița Presaca.

 

Festivalul  Național  de  muzică și  dans „ Steluțe  Sibiene ”, ( Sibiu )

Mențiune- Dancu Diana- Maria, Școala Presaca;

 

Festivalul Școlar „ Cântec, Joc și Tradiție ”, ( Mediaș )

Diplomă și trofeu- Dancu Diana- Maria, secțiunea soliști vocali- Școala Presaca;

 

Festivalul Copiilor de folclor, ( Mediaș )

Locul II – Dancu Diana- Maria, secțiunea soliști vocali- Școala Presaca;

 

   Sport

     Concursul Zonal de cros- Ocna- Sibiului

Locul I- Gligor  Denisa, Tolciu Andreea;

Locul II- Datcu Cornel, Sîrbu Nicoleta;

Locul III- Scheau  Daniel;

Locul IV- Prodea   Alina, Popa   Andrada, Boabeș Daniel.

 

     Concursul Zonal de tenis  de  masă– Loamneș

Locul II- Micu Ioan, simplu;

 

     Concursul Zonal de handbal- Ocna Sibiului

Locul II echipa de băieți; 

Locul III echipele de fete.   

                                                                

   Anul şcolar 2010- 2011

Literatura

Concursul Naţional “ Tradiţii populare locale ”- Bacău

    Locul III– Joarză Simona, Popa Andreea, secţiunea eseu

Concursul Judeţean de creaţie literară “ Ramuri ”- Mediaş

     Locul IIICinezan Ştefana, Şcoala Bogatu, secţiunea poezie

     MenţiuneVezan Adela, secţiunea proză

Concursul Naţional “ Valenţele educaţiei nonformale ”- Palatul C. Sibiu

     MenţiuneMicu Delia şi Diplomă de participare- Voicu Ana- Maria, secțiunea eseu

Cultură generală

Concursul Naţional  Proeducaţia ”

    Menţiune– David Anca, clasa  a II-a, Şcoala  Broşteni

                        Şoaită Ovidiu, clasa a IV-a, Şcoala Bogatu

Concursul Naţional  Eurojunior  ”

     Menţiune–  Boabeş Andrei, Berea Raul, Dancu Vasile ( clasa a III-a ) şi Vezan Ioana (clasa a II-a )

Concursul Interjudeţean de prezentare Power- Point “Pe-un picior de plai”-  Clubul Copiilor Huedin 

     MenţiuneMitea Ana Maria, clasa a VIII-a ,

 Abilităţi plastice

Concursul Naţional de creaţie plastică “ Farmecul  toamnei… în culori ”– Arad

     Menţiune Dragoş Raluca, clasa a IV-a, Şcoala Presaca

Concursul Naţional de desene “ Eroi din basmele populare româneşti ”- C. C. Huedin

     Locul IIVintilă Cornel, Şc. Broşteni,

     Locul IIIDragoş Raluca, Şc.  Presaca

     MenţiuneGligor Adelina, Şc. Păuca;

Concursul  Naţional “ Sf. Ioan Casian ”- Târguşor

     MenţiuneComăniciu Alexandru, Şcoala  Bogatu la icoane pe sticlă

     Locul II– Gusan  Ştefan la colaj

Concursul Judeţean de creaţie literară şi plastică “ Sf. sărbătoare a învierii văzută prin ochi de copil ” – Biblioteca ASTRA

     MenţiuneŞoaită Ovidiu Şcoala Bogatu, icoane pe sticlă

Concursul Naţional de creaţie literară şi plastică “S-a aurit a toamna pădurile”- Băicoi

     Locul ISîrbu  Alexandru, Sîrbu  Raluca, Grădiniţa  Păuca,

     Locul II- Comăniciu Alexandru, ( Şcoala Bogatu) , Joarză  Ioana, ( Şcoala  Presaca ), Natea  Mădălin, Hususan  Andreea ( Şcoala Păuca ),

      Locul IIISîrbu  Dănuţ, Datcu  Raul, Micu   Darius, Vezan  Ioana, Damian  Daniela, Gligor    Adelina (Şc.  Păuca), Popa  Emanoela (Şc. Presaca)  şi  Şoaită  Ovidiu (Şc. Bogatu);

Concursul Naţional  de creaţie plastică şi literară “ România- o ţară de flori ”- Buzău

     Locul IDragoş Raluca, clasa a IV-a, Şcoala Presaca şi Datcu Raul, clasa  a IV-a, Şcoala  Păuca;  

     Locul IIIDancu  Diana- Maria, Grădiniţa Presaca;

     MenţiuneGligor Adelina, Hususan Narcis, Şcoala Păuca şi Şoaită Ovidiu, Şcoala Bogatu;

Concursul  Naţional  “ Eminescu-  din vârful penelului ”- Suceava

     Locul I şi Premiul SpecialMicu  Delia, clasa  a VII-a, secțiunea grafică

     Locul IIVezan Adela, clasa a VIII-a, secțiunea desen

     Locul III- Popa Andreea, clasa a V-a la secţiunea desen

Folclor

Festivalul- concurs “ Cânt, joc  şi voie bună la Focul lui Sumedru”- Clubul Elevilor Săcele

      Locul II  la secţiunea folclor muzical, Dancu Diana- Maria, Grădiniţa Presaca, grupul vocal, Şcoala Păuca şi Gligor Denisa la secţiunea obiceiuri descrise în limbaj plastic;

      Menţiune prin elevii Micu Ioan, Micu  Iuliana, Micu Ionela şi grupul vocal  la secţiunea  folclor  muzical );

Concursul Naţional “ Şezătoare în ţinutul meu natal ”- Baia Mare

      Locul I  elevii Şcolii Broşteni  la  clasele III-IV

      Locul II preşcolarii de la Grădiniţa Presaca

Concursul Judeţean  de  folclor “ Moştenire  din  Bătrâni ”- Avrig

     Locul II Micu Ionuţ, fluier

     Locul III Dancu Diana- Maria, solişti vocali

                      Micu Iuliana-Micu Ionela, duet

Festivalul de Folclor “ Cânt şi joc în Mărginime ”-Sălişte

      Locul IMicu Ioan la fluier

      Locul IDancu Diana- Maria ( Grădiniţa   Presaca ), secţiunea solişti vocali

      Locul II grupul vocal

      Locul III duetul– Micu Iuliana şi Micu Ionela

Festivalul- concurs interşcolar judeţean “ Talentat  la  superlativ ”- Mediaş

     Locul II– Dancu Diana- Maria şi duetul  Micu Iuliana şi Micu Ionela

     Locul IIIMicu Ionuţ la fluier

Istorie

Concursul Naţional “ File din istoria locală ”- Braşov

     Locul IMitea Ana Maria, prezentare Power- Point,

     Locul IIIPopa Andreea şi Micu Delia , eseu şi desen

Concursul  Naţional “ Aşa  a fost la Unire ”- Brăila

     Locul III elevii claselor II-IV de  la  Şcoala Bogatu  la secţ. montaj  literar;

Concursul Judeţean de istorie “ Continuitate şi unitate în spaţiul românesc”, Şc.  cu cl. I-VIII nr. 1 Sibiu,

    Echipaj Şcoala Păuca– Mențiune

Concursul Interjudeţean “ O altfel de istorie ”- Tg. Neamţ

    Locul I– Micu Delia şi Locul IIIStoica Maria, secţiunea eseu

Matematică

Concursul Naţional de Matematică “ Cangurul”

    Scheau Daniel (clasa a V-a), Şoaită  Ovidiu şi Comăniciu  Alexandru ( clasa a IV-a, Şcoala  Bogatu ) s-au  calificat  pentru proba de baraj

Teatru

   Premiul Special pentru cultivarea tradiţiilor româneşti la Festivalul Judeţean de Teatru Şcolar – Sibiu;

   Premiul pentru interpretare prin Micu Ionuţ  pentru rolul  “ Tata ”  la Festivalul Judeţean de Teatru Şcolar – Sibiu;

   Diplomă  de  apreciere din partea Teatrului pt. copii şi tineret Gong Sibiu la la Festivalul Judeţean de Teatru Şcolar – Sibiu;

  Locul I trupa de teatru a Şcolii Păuca, la Concursul Naţional de teatru şcolar  “ Minigong ”Hunedoara

  Locul I– grupa mică şi Locul II– grupa mare, Grădiniţa Presaca la Concursul Naţional de teatru şcolar  “ Minigong ” Hunedoara

Concursurile  sportive  faza  pe  zonă de la Ocna Sibiului

     Locul IGligor Denisa la cros şi echipa de handbal  băieţi

     Locul II  echipa de fotbal  şi echipa de handbal fete, Popa Nicolae- tenis de masă

     Locul III  Popa Andrada la cros şi Vezan Adela la tenis de masă.

Anul şcolar 2009- 2010

Teatru
Locul I la Festivalul Judeţean de Teatru Şcolar Mediaş
Premiul Special pentru tradiţie populară la Festivalul de Teatru Şcolar de la Mediaş
Premiul de Excelenţă– Micu Ioan, clasa a V-a, pentru rolul „ Ion ”

Folclor
Locul I la Concursul Judeţean de Folclor „Moştenire din Bătrâni ” Avrig prin Dancu Diana- Maria de la Grădiniţa Presaca, secţiunea solişti vocali
Locul II la Concursul Judeţean de Folclor „ Moştenire din Bătrâni ” Avrig prin Micu Iuliana şi Micu Ionela, clasa a IV-a,secţiunea duet
Locul III la Concursul Judeţean de Folclor „ Moştenire din Bătrâni ” Avrig la secţiunea grup vocal

Locul I şi Diplomă de participare la Festivalul de Folclor „ Cânt şi joc în Mărginime” de la Sălişte, Dancu Diana- Maria, Grădiniţa Presaca- solişti vocali
Locul I la Festivalul Internaţional de Gimnastică şi Dans „ Tinere Speranţe” de la Cisnădie- Dancu Diana- Maria, solişti vocali

 Locul I la Festivalul Interjudeţen de Folclor „ Mândre Plaiuri Boicene”- Boiţa, grupul vocal, Micu Ioan ( clasa a V- a)
– solişti vocali şi Micu Iuliana- Micu Ionela ( clasa a IV-a), duet

Literatură
Locul II– Gancea Irina, clasa a VI-a la Concursul Judeţean de creaţie literară „Ramuri” Mediaş
Locul III– Vezan Adela, clasa a VII-a la Concursul Judeţean de creaţie de literară „Ramuri”Mediaş
Locul I– Vintilă Alina şi Răulea Alexandra, clasa a VIII-a la Festivalul Naţ.      „ Bucuria Primăverii- Bucuria Învierii” de la Clubul Copiilor Săbăoani, secţ. eseu
Diplomă de participare– Gancea Irina, clasa a VI-a, Vintilă Alina, clasa a VIII-a şi Prodea Mirela, clasa a V-a la Concursul Naţional de creaţie literară      „ Ion Creangă ” de la Şcoala cu clasele I-VIII „ Ion Creangă ” Brăila
Locul III– Micu Andreea, clasa a II-a la Concursul Naţional Proeducaţia, în cadrul concursului Libria

Istorie
Locul IV echipajul şcolii la Concursul Naţional „ Eustory ”- Istoria mea
Locul III echipajul şcolii la Concursul Judeţean de Istorie „ Unitate şi Continuitate în spaţiul românesc ”, Sibiu
Locul III– Covaciu Denisa, clasa a VIII-a, Concursul Naţional „ Unirea Principatelor Române ”, Girov- Neamţ, secţiunea referate
Locul II– Gusan Ovidiu, clasa a VIII-a, Concursul Naţional „ Unirea Principatelor Române ”, Girov- Neamţ, secţiunea referate
Locul I – Gancea Irina, clasa a VI- a, Concursul Naţional „ Unirea Principatelor Române ”, Girov- Neamţ, secţiunea referate

Desen şi pictură
Locul I- Micu Delia, clasa a VI-a şi Tolciu Andreea, clasa a II-a, la Concursul Naţional „ Lumină şi culoare ”, Şcoala Căiuţ, secţiunea pictură
– Şoaită Ovidiu, clasa a III-a la Expoziţia Judeţeană de Arte Vizuale de la Palatul Copiilor Sibiu, secţiunea pictură pe sticlă
– Popa Andreea- Maria, clasa a IV-a, la Concursul Naţional de creaţie literară şi plastică „ Universul Copilăriei ” Balş

Locul II– Vintilă Alina, clasa a VIII-a la Festivalul Naţional „ Bucuria Primăverii- Bucuria Învierii ” de la Clubul Copiilor Săbăoani, secţiunea pictură
– Şoaită Ovidiu, clasa a III-a la Concursul Judeţean de creaţie plastică şi literară „ Sfânta Sărbătoare a Învierii văzută prin ochi de copil ” de la Biblioteca ASTRA Sibiu
– Şoaită Ovidiu, clasa a III-a la Olimpiada de „ Meşteşuguri artistice tradiţionale ” de la Avrig, secţiunea pictură pe sticlă
– Comăniciu Alexandru, clasa a III-a la Concursul Naţional de creaţie literară şi plastică „ Universul Copilăriei ” Balş
Locul III– Gligor Denisa, clasa a V-a şi Şoaită Ovidiu, clasa a III-a, la Concursul Naţional „ Lumină şi culoare ”, Şcoala Căiuţ, secţiunea felicitări
– Micu Delia, clasa a VI-a, la Festivalul Naţional „ Bucuria Primăverii- Bucuria Învierii ” de la Clubul Copiilor Săbăoani, secţiunea grafică
– Gligor Denisa, clasa a V-a, Concursul Naţional „ Unirea Principatelor Române ”, Girov- Neamţ, secţiunea desen
Menţiuni– Prodea Ionuţ, clasa a III-a, la Concursul Naţional „ Lumină şi culoare ”, Şcoala Căiuţ, secţiunea felicitări
– Micu Cornel, clasa a V-a, la Concursul Naţional „ Unirea Principatelor Române ”, Girov- Neamţ, secţiunea desen
– Dragoş Raluca, clasa a III-a, la Concursul Naţional „ Florile- picuri de rai ”, Şcoala Beceni
– Comăniciu Andrei, clasa a III-a la Concursul Naţional de creaţie literară şi plastică „ Universul Copilăriei ” Balş
– Şoaită Ovidiu, clasa a III-a la Concursul Naţional de creaţie literară şi plastică
„ Universul Copilăriei ” Balş

Matematică
Locul I – Vintilă Alina, clasa a VIII-a la Concursul Naţional Cangurul faza pe judeţ
Locul III – Turcu Alina, clasa a VIII-a la Concursul Naţional Cangurul faza pe judeţ
Locul X – Covaciu Denisa, clasa a VIII-a la Concursul Naţional Luminamathe, faza pe judeţ

Menţiune– Revista şcolii „ Floare de colţ ” la Concursul Judeţean de Reviste Şcolare

Anul şcolar 2008- 2009

Locul I- Dancu Diana- Maria, Grădiniţa Presaca la Concursul Judeţean de Folclor „ Moştenire din Bătrâni” de la Avrig, secţiunea solişti vocali
– Echipa masculină de handbal la faza zonală
– Gligor Denisa, clasa a IV-a şi Mitea Florina, clasa a VI-a la Crosul Zonal Ocna Sibiului
Locul II- Micu Ionuţ, clasa a IV-a la Concursul Judeţean de Folclor                   „ Moştenire din Bătrâni” Avrig, secţiunea solişti vocali
Locul III– Concursul Judeţean de Folclor „ Moştenire din Bătrâni” de la Avrig, secţiunea grup vocal
Concursul Judeţean de Teatru Şcolar de la Mediaş la miniaturi
Micu Cornel, clasa a IV-a la Crosul Zonal, Ocna Sibiului
Menţiune – Comăniciu Alexandru, clasa a II-a la Cenaclul „ Primăvara în suflet de copil ”- pictură
– Gancea Irina, clasa a V-a la Concursul Judeţean de creaţie literară „ Ramuri ”, Mediaş
– echipajul şcolii la Concursul Judeţean de istorie dedicat împlinirii a 150 de ani de la Unirea Principatelor Române de la Şcoala „ Regina Maria ” Sibiu
– revista şcolii la Concursul Judeţean de Reviste şcolare Sibiu
Premiul special la Concursul Judeţean de teatru şcolar pentru interpretare şi mesaj educativ, Mediaş
Diplome de participare– Şoaită Ovidiu şi Comăniciu Alexandru din clasa a II-a la Cenaclul „ Primăvara în suflet de copil ” de la Mârşa, secţiunea pictură
– Concursul Judeţean de teatrul şcolar de la Mediaş
– Campionatul Judeţean de handbal, echipa de băieţii, Sibiu
– Concursul Judeţean de reviste şcolare

Anul şcolar 2007- 2008

 Locul I– Micu Ionuţ, clasa a IV-a la Festivalul Folcloric „ Cânt şi joc în Mărginime” , Sălişte, secţiunea solişti vocali
Locul II la Festivalul Folcloric „ Cânt şi joc în Mărginime” , Sălişte, grupul vocal
Premiu Special– Dancu Diana- Maria, Grădiniţa Presaca la Festivalul Folcloric „ Cânt şi joc în Mărginime” , Sălişte, secţiunea solişti vocali

 Menţiune– Micu Iuliana- Maria, clasa a II-a la Concursul Naţional Eurojunior
Locul V– Tolciu Denisa, clasa a VIII-a la Crosul Şcolar Judeţean
Locul I- Gancea Victor, clasa a VIII-a la Concursul Zonal de tenis de masă la simplu
Diplomă de participare– revista şcolii la Concursul Judeţean de reviste şcolare
– Festivalul Judeţean de Teatru Şcolar de la Copşa Mică

Anul şcolar 2006-2007

Menţiune– Tolciu Adela, clasa I la Concursul Naţional Eurojunior
– Vezan Adela, clasa a IV-a şi Crăciun Nicolae, clasa a V-a la Concursul Naţional
Proeducaţia, secţiunea Libria
Diplomă de participare– revista şcolii la Concursul Judeţean de reviste şcolare
– Natea Teodor, clasa a VII-a la Cenaclul „ Primăvară în suflet de copil ”- Mârşa,
secţiunea creaţie literară

Anul şcolar 2005-2006

Menţiune– Răulea Florin, clasa a VII-a la Concursul Naţional Eurojunior
– Voicu Anamaria, clasa a II-a la Concursul Naţional Eurojunior
– Voicu Alexandru, clasa a V-a la Concursul Naţional Proeducaţia, secţiunea Libria
– Echipajul şcolii la Concursul judeţean de fizică şi chimie „Impuls perpetuum” – Sibiu
Locul III– Gancea Victor,clasa a VI-a la Concursul Zonal de tenis de masă la simplu

Anul şcolar 2004-2005

 Menţiune– revista şcolii la Concursul Judeţean de reviste şcolare
Locul IV– Zeriu Mihai, clasa a IV-a ( Şcoala Presaca ), la Concursul de matematică Cangurul, etapa pe judeţ
Locul III– Berea Siviu şi Gancea Victor, clasa a V-a, la Concursul Zonal de tenis de masă la dublu

Anul şcolar 2003-2004

Locul III la Festivalul Judeţean de Folclor „ Moştenire din Bătrâni ” Avrig- echipa de fluieraşi
Diplomă de participare la Festivalul Judeţean de Folclor „ Moştenire din Bătrâni ” Avrig şi Concursul Judeţean de dans modern
Mitea Adela, clasa a VII-a, calificată la faza naţională a concursului de matematică, Cangurul